2023 28 lapkričio

Konferencijoje Seime – diskusija apie smurtą prieš žmones su negalia

Kiek smurto yra žmonių su negalia aplinkoje Lietuvoje? Kokios šios opios problemos priežastys? Ar pakankamai padedame smurto aukoms? Kokie galimi būdai užkirsti kelią smurtui prieš žmones su negalia? Apie tai jau gruodžio 1 d., penktadienį Lietuvos Respublikos Seime kviečia diskutuoti šalies negalios organizacijos, čia vyks konferencija „Negalia ir smurtas: patirtys ir kovos būdai”.

Konferenciją organizuoja Lietuvos paralimpinis komitetas, Seimo neįgaliųjų reikalų komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė ir Lietuvos negalios organizacijų forumas.

Pranešimus smurto prieš negalią turinčius asmenis tema Seime skaitys Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Mintautė Jurkutė, Lietuvos negalios organizacijų forumo advokacijos projektų vadovė Simona Aginskaitė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovė Audrė Grybauskaitė.

„Kodėl apie tai kartu su mūsų partneriais kalbame Lietuvos paralimpiniame komitete? Nes esame žmonių su negalia bendruomenės dalis. Tai – mūsų problema. Jaučiame, kad paralimpinio judėjimo sportininkų balsas girdimas ir privalome kalbėti apie tai, kas svarbu visiems mums – žmonėms su negalia. Galiausiai, sportas yra vienas galimų būdų ištrūkti iš aplinkos, kurioje smurtaujama prieš negalią turintį asmenį.

Vieną ar kitą negalią Lietuvoje turi šimtai tūkstančių žmonių, todėl negalime užsidaryti savo rate ir sakyti, kad tema aktuali tik žmonių su negalia bendruomenei. Tai – visos Lietuvos visuomenės problema“, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius.

Seimo neįgaliųjų reikalų komisijos pirmininkės Monikos Ošmianskienės nuomone, būtina tobulinti teisinę aplinką, kuri šiai dienai neužtikrina asmenų su negalia saugumo, neužkerta kelio smurtui.

„Moterys su negalia susiduria su 2-5 kartus didesne rizika patirti smurtą ir išnaudojimą. Deja, negalios aspektas nėra įtvirtintas teisinėje sistemoje ir apsaugos nuo smurto mechanizmuose, dėl informacijos trūkumo įvairios smurto rūšys neatpažįstamos, taip pat trūksta rekomendacijų ir specializuotos pagalbos reaguojant į smurto atvejus. Nuo smurto niekas nėra apsaugotas, todėl turime mokėti atpažinti, suprasti smurto problematiką ir gebėti padėti aukoms”, – dėstė parlamentarė M. Ošmianskienė.

Lietuvos negalios organizacijų forumo atstovė S. Aginskaitė pritaria M. Ošmianskienei, kad didesnę riziką smurto prieš žmones su negalia kontekste patiria moterys.

„Socialinė izoliacija, paslaugų trūkumas, neprieinama fizinė ir skaitmeninė aplinka sukuria palankesnę terpę kontroliuoti negalią turintį žmogų, ypač – moteris. Šių rizikų išvengtume padėdami įsitraukti į bendruomenę, suteikdami paslaugas, kurios užtikrintų žmogaus savarankiškumą”, – sakė S. Aginskaitė.

Panelinėje diskusijoje patirtimis dalinsis ir galimų išeičių ieškos Seimo neįgaliųjų reikalų komisijos pirmininkė M. Ošmianskienė, Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas M. Bilius, „Vilnius Social Club“ vadovas Cédric Raffier, paralimpietė Raimeda Bučinskytė, su negalią turinčiais sportininkais dirbanti Vilniaus kolegijos dėstytoja Ramūnė Motiejūnaitė, kiti šalies negalios organizacijų atstovai.

Tiesioginę konferencijos vaizdo transliaciją bus galima stebėti LR Seimo paskyroje platformoje „Youtube”.

Konferencija „Negalia ir smurtas: patirtys ir kovos būdai” organizuojama, įgyvendinant Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą 2023 metų Neįgaliųjų asociacijų veikos rėmimo projektą „Paralimpinio judėjimo stiprinimas, plėtra ir teisių gynimas“.

Registracija į konferenciją: https://tinyurl.com/2met6b2y

Konferencijos programa:

10:00 – 10:15 val. atidarymas ir sveikinimo žodis

Monika Ošmianskienė, Seimo neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė

Mindaugas Bilius, Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas

Pranešimai:

10:20 – 10:35 val.

Mintautė Jurkutė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba

 Smurtas artimoje aplinkoje prieš žmones su negalia: atpažinti, padėti ir įveikti

10:35 – 10:50 val.

Simona Aginskaitė, Lietuvos negalios organizacijų forumas

 Smurtą patyrusių moterų pagalbos paieškų patirtys

10:45 – 11:00 val.

Audrė Grybauskaitė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga

 Smurto poveikis žmogui su negalia: kaip galime padėti

Panelinė diskusija:

11:00 – 12:15 val. Sportas prieš smurtą: patirtys ir galimybės

Dalyviai:

Monika Ošmianskienė, Seimo neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė (moderatorė)

Mindaugas Bilius, Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas

Cédric Raffier, Vilnius Social club vadovas

Raimeda Bučinskytė, paralimpietė

Ramūnė Motiejūnaitė, Centro Lietuvos triračių asociacijos atstovė, Vilniaus kolegijos dėstytoja

12:15 – 13:00 val.

Klausimai, baigiamosios pastabos