2022 21 lapkričio

Vaikų su negalia fizinio aktyvumo tema – kvietimas dalyvauti konferencijoje Seime

Lietuvos paralimpinis komitetas ir Seimo Neįgaliųjų komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė ir organizuoja konferenciją „Vaikų su negalia fizinis aktyvumas: kada pasieksime proveržį?“. Lapkričio 30 d. 13 val. Seime vyksiančioje konferencijoje bus siekiama identifikuoti mažo vaikų su negalia fizinio aktyvumo problemas ir suformuluoti galimus jų sprendimo būdus.

Registruotis į renginį kviečiame čia: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37173&p_k=1

Pagal LR Vyriausybės programą, jau nuo 2024 m. šalyje turi būti sudarytos sąlygos specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams lankyti artimiausią pasirinktą darželį ar mokyklą. Paralimpinio sporto bendruomenei nerimą kelia tai, kad fizinis ugdymas dažnai lieka įtraukiojo ugdymo paraštėse.

Konferencijoje bus ieškoma atsakymų, ko reikia, kad situacija keistųsi, kaip padėti vaikams su negalia būti fiziškai aktyviems ir sportuoti, kokių valdžios sprendimų reikia esminiams pokyčiams.

„Neformali Lietuvos paralimpinio komiteto apklausa parodė, kad kūno kultūros pamokas bendrojo ugdymo mokyklose lanko vos du iš dešimties vaikų su negalia. Tai – tik viena dalis problemų mozaikos, lemiančios bendrą mažą vaikų su negalią fizinį aktyvumą mūsų šalyje.

Konferencijoje Seime kartu su švietimo ir sporto politikos formuotojais, sprendimų priėmėjais politikais, treneriais ir sportininkais ieškosime atsakymų į esminius klausimus. Diskutuosime, ką galime padaryti, kad pakeistume situaciją. Labai kviečiu į diskusiją įsitraukti ir pedagogus, kurių patirtys padės įvardinti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius.

Lietuvos paralimpinis komitetas, siekdamas didinti vaikų su negalia fizinį aktyvumą, bendradarbiauja su Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje. Organizacijos šį rudenį inicijavo projektą „Būsiu čempionas“, kurio metu mūsų šalies atstovai viešėjo Švedijoje ir perėmė gerąją šios šalies patirtį.

„Pamatėme, kaip vaikus su negalia į sportą įtraukia mūsų kaimynai švedai ir norime kai jų kurias idėjas pritaikyti Lietuvoje. Pavyzdžiui, Malmės mieste veikia programa, suteikianti vaikams su negalia galimybę pasitelkti paragidus. Tai – specialiai darbui su negalią turinčiais asmenimis apmokyti žmonės. Paragidai ne tik sportuoja su vaikais, bet ir padeda jiems įveikti iššūkius, bendrauja su jų šeimomis, mokytojais.

Apie šiuos savo šalies pasiekimus konferencijoje papasakos Švedijos paralimpinio komiteto biuro vadovė Ulrika Askengren. Konferencijos dalyvių laukia įdomūs pranešimai ir diskusija, kurioje bus aptartos problemos ir galimi sprendimai”, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto plėtros vadovė Asta Narmontė.

Konferencijos programa:

13:00-13:15 val. Atidarymas ir sveikinimo žodis:

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo Neįgaliųjų reikalų komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė

Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius

13:15-14:15 val. Pranešimai:

„Kaip vaikus su negalia į sportą įtraukia Švedija?“ Pranešėja – Ulrika Askengren, Švedijos paralimpinio komiteto biuro vadovė.

„Lietuviškoji sėkmės istorija: Šiaulių pavyzdys”. Pranešėjas – Andrius Skuja, paralimpietis, treneris.

„Ko reikia, kad visi vaikai su negalia Lietuvoje galėtų patirti sporto džiaugsmą?” Pranešėjas – Paulius Kalvelis, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininkas; Lietuvos paralimpinio komiteto generalinis sekretorius.

„Įtraukusis ugdymas mokyklose: kaip vaikai su negalia bus įtraukiami į sportą? Pranešėjas – Linas Obcarskas, Švietimo, mokslo ir sporto viceministras.

14:15-15.45 val. Panelinė diskusija:

Monika Ošmianskienė, Seimo Neįgaliųjų reikalų komisijos pirmininkė

Mindaugas Bilius, Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas

Mindaugas Špokas, Nacionalinės sporto agentūros vadovas

Lietuvos negalios organizacijų forumo projektų vadovė Lina Garbenčiūtė

Kęstutis Skučas, Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijos prezidentas

Arnoldas Januškevičius, Lietuvos aklųjų sporto federacijos prezidentas

Edgaras Matakas, paralimpietis

15.45-16.00 val. Baigiamosios diskusijos.

Dalyvių registracija: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37173&p_k=1

Konferencijos tiesioginė transliacija: https://www.youtube.com/c/AtvirasSeimas/streams

Konferenciją remia Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje.