2019 26 birželio

Vaikams su regėjimo negalia – pasaulio čempiono plaukimo pamokos

Per 60 regėjimo negalią turinčių vaikų Klaipėdos baseine sėmėsi plaukimo žinių iš pasaulio neįgaliųjų čempiono Edgaro Matako. Paralimpietis E. Matakas ir treneris Paulius Stankevičius vaikams papapasakojo apie savo kelią profesionaliame sporte, laimėjimus, surengė praktinius užsiėmimus vandenyje. Ši pamoka – viena iš devintus metus organizuojamo projekto „Pažinimo stebuklas“ veiklų, kuriose dalyvauja vaikai iš Baltijos šalių, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos.

„Tėvai dažnai persistengia saugodami negalią turinčius vaikus ir atriboja juos nuo pasaulio. Turėtų būti atvirkščiai. Pavyzdžiui, man plaukimas davė labai daug. Praradus regėjimą, kurį laiką galvoje sukosi vien tik blogos mintys, nieko nesinorėjo. Tačiau geri žmonės man padėjo ir dabar aš gyvenu visiškai kitaip. Sportuoju, turiu tikslų, turiu laimėjimų, kuriais džiaugiuosi. Aklumas nereiškia, kad tu negali plaukti. Šiandien daug vaikų tai suprato ir tai džiugina“, – sakė E. Matakas.

E. Matako treneris P. Stankevičius pripažįsta, kad darbas su negalią turinčiais plaukikais yra sunkesnis nei su sveikaisiais, tačiau sako, jog gaunama emocinė grąža viską atperka.

„Šie vaikai – užsispyrę, jiems nestinga motyvacija. Jie gal net žingeidesni nei sveikieji. Taip, baseino takelyje jiems dažnai būna sudėtinga, nes reikia išmokti plaukti tiesiai, vertinti atstumą iki sienelės, skaičiuoti grybšnius. Kartais tenka plaukti viename takelyje su matančiais žmonėmis. Išmokinti neregį plaukti – nėra lengvas darbas. Bet viskas išsprendžiama. Svarbiausia – turėti noro ir užsispyrimo, o jau tada ir galimybių visada atsiras“, – pasakojo P. Stankevičius.

Beveik dešimtmetį gyvuojančio projekto „Pažinimo stebuklas“ dalyviai tradiciškai gyvena stovykloje Kukuliškėse, šalia Klaipėdos. Prie šio projekto kasmet aktyviai prisideda ir Lietuvos paralimpinis komitetas, besirūpinantis sportinėmis veiklomis.

„Šis projektas – pavyzdys, kuriuo turėtų sekti visos bendruomenės. Stovykla vaikams duoda labai daug. Jie per savaitę išbando daugybę sporto, kultūrinių, pažintinių ir kūrybinių veiklų. Ši stovykla duoda vaikams galimybę susipažinti su įvairiomis veiklomis ir galbūt pasirinkti savo mėgstamiausią. Mes skatiname vaikus sportuoti. Pavyzdžiui, pernai stovykloje viešėjo Lietuvos golbolo rinktinės žaidėjai. Šiemet parūpinome kelis plaukimo takus Klaipėdos baseine, atsivežėme Edgarą Mataką. Vaikai labai patenkinti, šypsosi, o tai yra svarbiausia. Be to, galbūt ateityje kažkas iš jų ateis į didįjį sportą“, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto generalinis sekretorius Paulius Kalvelis.

Birželio 2430 d. vykstanti stovykla „Pažinimo stebuklas“ finansuojama Klaipėdos senamiesčio Rotary klubo surinktomis lėšomis, projektą koordinuoja Klaipėdos regos ugdymo centras.