2019 08 lapkričio

Šeštadienio intrigos: Ar D. Dundzys pelnys medalį ir ar kris M. Biliaus rekordai?

Šeštadienį Dubajaus stadione į rutulio metimo sektorių žengs viena didžiausių Lietuvos rinktinės vilčių pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionate Donatas Dundzys. Šis 27-erių alytiškis, besivaržantis F37 neįgalumo klasėje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose sieks jau antrą kartą šį sezoną pagerinti savo asmeninį rekordą ir taikysis į medalininkų gretas.

D. Dundziui pažįstamas jausmas, iškovojus medalį pasaulio čempionate. Prieš dvejus metus Londone vykusiose planetos pirmenybėse alytiškis pelnė bronzos apdovanojimą ir ant garbės pakylos prisijungė prie 2017-ųjų čempionu tapusio ir aukso medalį iškovojusio Mindaugo Biliaus.

Mindaugas Bilius ir Donatas Dundzys. 2017 m. pasaulio čempionatas

Tų pačių metų pabaigoje, M. Biliui paskelbus apie karjeros pabaigą, D. Dundzys perėmė lyderio vardą šioje rungtyje Lietuvoje, o kartu ir atsakomybės naštą tarptautinėje arenoje. Ir kol kas su šiais iššūkiais susitvarkė – 2018-ųjų Europos čempionate Berlyne užkopė ant bronzinio garbės pakylos laiptelio.

„Žinoma, daug smagiau, kai sektoriuje yra dar vienas lietuvis. Mindaugas mane labai palaikydavo ir man sakydavo: stenkis, varyk. Aš irgi jį paskatindavau. Tikrai dviese gerai būdavo, lietuviai laimėdavo. Na, bet gerai jaučiuosi ir vienas. Viskas čia tvarkoje. Rezultatai irgi yra“, – pasakoja D. Dundzys.

M. Bilius ir D. Dundzys. 2017 m. pasaulio čempionatas

2017-ųjų pasaulio čempionate D. Dundzio rutulys skriejo 13 m 13 cm, 2018-ųjų Europos pirmenybėse alytiškis pasiekė 13 m 38 cm žymą. Šiais metais Paryžiuje vykusiose „Grand Prix“ serijos varžybose D. Dundzys dar kartą pagerino asmeninį rekordą – 13 m 43 cm. Ir neslepia, kad Dubajuje sieks naujo.

Čia, Dubajuje, per treniruotes rutulys eina labai gerai. Toliausiai nustūmiau 13 m 77 cm. Man tai – stimulas stumti dar toliau ir pagerinti asmeninį rezultatą. Tiesa, treneris gudrauja ir sako man rezultatą maždaug metru mažesnį. Čia jo tokia taktika, kad dar labiau stengčiausi. Bet aš matau, kad yra daugiau. Pats pasimatuoju ir žinau, kad rutulys lekia toli“, – šypsosi D. Dundzys.

Tiesa, kol kas dar ne taip toli, koks yra pasaulio čempionato rekordas, kurį paskutinėse savo planetos pirmenybėse 2017 m. Londone užfiksavo M. Bilius – 16 m 26 cm. Dar sunkiau pasiekiamas M. Biliui priklausantis Europos rekordas, nepajudintas nuo 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpiados – 16 m 80 cm.

Donatas Dundzys (Dano Sodaičio nuotr.)

Šiuos skaičius Dubajuje bus labai sunku pakeisti bet kuriam pasaulio čempionato F37 rutulio stūmimo rungties dalyviui. Arčiausiai to, atrodo, yra graikas Apostolos Charitonidis. Tačiau sezono lyderis šiais metais parodė metru prastesnį rezultatą nei pasaulio čempionato rekordas – 15 m 27 cm.

Bet D. Dundzys, ruošdamasis šeštadienio startui, stengiasi negalvoti apie skaičius. Didžiausias iššūkis – Dubajuje tvyrantis karštis, dienomis termometro stulpelį įkaitinantis iki 35 laipsnių. Panaši temperatūra Dubajaus stadione bus ir šeštadienio rytą, kai alytiškis žengs į rutulio stūmimo sektorių.

„Didelis šokas persikelti iš +5 laipsnių Lietuvoje į +35 laipsnius Dubajuje. Esame čia beveik savaitę, tai jau apsipratome. Iš pradžių orientuotis buvo sunkoka. Vanduo, amino rūgštys organizmo atstatymui. Nieko nepadarysi, oro nepakeisi“, – apie aklimatizaciją pasakoja alytiškis.

Jono Baltrušaičio treniruojamas D. Dundzys planetos pirmenybėse rengėsi gimtajame Alytuje. Gražus, šiltas spalis leido treniruotis lauke. Tiesa, planus kiek sujaukė Alytuje kilęs didelis padangų gaisras.

„Buvo padvelkęs vėjas į treniruočių aikštės pusę, tai turėjome vieną dieną pratybas atšaukti. Tačiau tai didelės įtakos tikrai nepadarė“, – pasakoja D. Dundzys.

Donatas Dundzys (Parateam.lt nuotr.)

Alytiškis kitą trečiadienį dar dalyvaus F37 klasės disko metimo rungtyje. Rugsėjį Lietuvos čempionate D. Dundzio mestas diskas skriejo rekordiškai toli – 48 m 58 cm.

Planetos pirmenybėse Dubajuje Lietuvai atstovauja aštuoni lengvaatlečiai, kurie varžosi ir dėl medalių, ir dėl kelialapių į 2020 m. Tokijo paralimpiadą. Bilietus į paralimpines žaidynes savo šalims iškovos 1-4 vietas rungtyse užėmę sportininkai.