2024 21 rugpjūčio

Paralimpinis žvaigždynas spindės ikoniškajame Paryžiuje

Aklųjų futbolas prie Eifelio bokšto, paralimpinis žirgų sportas Versalio rūmų soduose ir dar dešimtys sporto šakų ikoniškiausiose Paryžiaus vietose. Prancūzija ir jos sostinė Paryžius 2024 metais pirmą kartą istorijoje surengs paralimpines žaidynes ir labai pasistengs paversti jas nepakartojama patirtimi 4400 varžybose startuosiančių paraatletų, jų gerbėjams, miesto svečiams.

Jau rugpjūčio 28 dieną Konkordijos aikštė ir Eliziejaus laukai Paryžiaus centre taps novatoriškos sporto šventės scena – čia įvyks Paryžiaus vasaros paralimpinių žaidynių atidarymo ceremonija. Pirmą kartą ne stadione vyksiančioje paralimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje dalyvaus ir Lietuvos komanda, kuriai šios žaidynės – jubiliejinės, dešimtosios po Nepriklausomybės atkūrimo. Mūsų šalies Trispalvę atidaryme patikėta nešti plaukikei Gabrielei Čepavičiūtei ir lengvaatlečiui Donatui Dundziui.

Lietuvai paralimpiniame Paryžiuje atstovaus iš viso devyni sportininkai: lengvaatlečiai Aušra Garunkšnytė, Oksana Dobrovolskaja, Eivydė Vainauskaitė, Andrius Skuja ir Donatas Dundzys, plaukikai Gabrielė Čepavičiūtė ir Edgaras Matakas, dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis ir šaulė Raimeda Bučinskytė.

Pirmoji iš lietuvių Paryžiuje startuos žaidynių debiutantė Gabrielė Čepavičiūtė. Jaunoji plaukikė rugpjūčio 31 d. ners į La Defense arenos baseiną. Čia varžysis ir Lietuvos paralimpinės rinktinės senbuvis, Europos, pasaulio ir paralimpinių žaidynių medalininkas Edgaras Matakas. Nantero arena, kurioje dar prieš keturis mėnesius koncertavo pasaulinio lygio žvaigždė Taylor Swift, buvo specialiai paversta baseinu olimpinėms bei paralimpinėms žaidynėms. Laikas parodys, ar ji bus sėkminga lietuviams.

Lietuvos lengvaatlečiai, kaip ir sportininkai iš dar 183 pasaulio šalių, aukštumų sieks Stade de France stadione. Čia lengvosios atletikos gerbėjai stebės, kaip rašoma sporto istorija ant purpurinės lengvosios atletikos bėgimo tako, o ne ant tradicinės raudonos molio spalvos dangos. Šis stadionas, esantis Sen Deni rajone, buvo pastatytas 1998 metų FIFA pasaulio futbolo čempionatui, ir nuo to laiko jame įvyko ne vienos pasaulinio lygio sporto varžybos.

Keturi iš penkių mūsų lengvaatlečių – O. Dobrovolskaja, E. Vainauskaitė, A. Skuja ir D. Dundzys – pernai varžėsi Prancūzijos sostinėje vykusiame pasaulio čempionate, jau spėjo apšilti kojas Paryžiuje. Dabar jie grįžta, kad pademonstruotų geriausia, ką gali ir kuo labiau garsintų Lietuvos vardą.

Dar viena mūsų komandos lengvaatletė, maratonininkė A. Garunkšnytė, padedama savo vedlio Lino Mikalainio, 42 km 195 m distanciją sieks įveikti bėgdama nuo Sen Deni iki Invalides rajono, o paralimpinio maratono maršrutas drieksis per žymias Paryžiaus vietas, tokias kaip Triumfo Arka.

Prieš trejus metus Tokijo Budokan arenoje pasiektą sėkmę vėl sieks prisivilioti dziudo imtynininkas O. Bareikis. Algio Mečkovskio auklėtinis aukštumų sieks 10 tūkst. kvadratinių metrų arenoje Marso lauke.

Toliausiai nuo ikoniškojo Paryžiaus centro varžysis Lietuvos rinktinės šaulė Raimeda Bučinskytė. Šaudymo varžybos vyks Šaturo mieste, nacionaliniame šaudymo centre – viename didžiausių Europoje. Nuo Paryžiaus iki Šaturo – keturios valandos kelio automobiliu, todėl šaudymo sporto atstovai turės savo atskirą paralimpinį kaimelį.

Lietuvos paralimpinį komitetą palaiko paralimpinio judėjimo mecenatai „Bitė Lietuva“ ir TV3, rėmėjai „Girteka“, „Northway“, „Camelia“, „Toyota“, „Panorama“, „Allianz Lietuva“, „Impuls“, „Rotary Lietuva“, „Affidea Lietuva“, „Triniti Jurex“, „We Are Marketing“, „Raw Powders“.

Lietuvos paralimpiečių startų Paryžiuje tvarkaraštis (Lietuvos laiku):

Rugpjūčio 28 d., ketvirtadienis

21.00 val. Paryžiaus vasaros paralimpinių žaidynių atidarymo ceremonija

Rugpjūčio 30 d., penktadienis

11.07 val. Plaukimas. Gabrielė Čepavičiūtė (SM6 klasė – 200m kompleksiniu būdu). Atranka

19.01 val. Plaukimas. Gabrielė Čepavičiūtė (SM6 klasė – 200m kompleksiniu būdu). Finalas

21.50 val. Lengvoji atletika. Donatas Dundzys (F37 klasė – rutulio stūmimas). Finalas

Rugpjūčio 31 d., šeštadienis

12.42 val. Plaukimas. Edgaras Matakas (S11 klasė – 50m laisvu stiliumi). Atranka

13.00 val. Šaudymas. Raimeda Bučinskytė (10 metrų pneumatiniu pistoletu). Atranka

15.45 val. Šaudymas. Raimeda Bučinskytė (10 metrų pneumatiniu pistoletu). Finalas

21.27 val. Plaukimas. Edgaras Matakas (S11 klasė – 50m laisvu stiliumi). Finalas

Rugsėjo 3 d., antradienis

13.00 val. Lengvoji atletika. Oksana Dobrovolskaja (F11 – disko metimas). Finalas

Rugsėjo 4 d, trečiadienis

11.05 val. Lengvoji atletika. Andrius Skuja (F46 klasė – rutulio stūmimas). Finalas

13.02 val. Lengvoji atletika. Eivydė Vainauskaitė (F46 klasė – rutulio stūmimas). Finalas

Rugsėjo 5 d., ketvirtadienis

11.10 val. Plaukimas. Edgaras Matakas (SB11 klasė – 100m krūtine). Atranka

19.01 val. Plaukimas. Edgaras Matakas (SB11 klasė – 100m krūtine). Finalas

Rugsėjo 6 d., penktadienis

11.00 val. Dziudo imtynės. Osvaldas Bareikis (J2 klasė – svorio kategorija iki 73 kg). Atranka

17.00 val. Dziudo imtynės. Osvaldas Bareikis (J2 klasė – svorio kategorija iki 73 kg). Finalai

12.50 val. Lengvoji atletika. Donatas Dundzys (F37 klasė – disko metimas). Finalas

Rugsėjo 7 d., šeštadienis

10.57 val. Plaukimas. Gabrielė Čepavičiūtė (S6 klasė – 100m nugara). Atranka

18.53 val. Plaukimas. Gabrielė Čepavičiūtė (S6 klasė – 100m nugara). Finalas

Rugsėjo 8 d., sekmadienis

Lengvoji atletika. Aušra Garunkšnytė (T12 klasė – maratonas). Starto laikas paaiškės vėliau.

Oficialų Paryžiaus paralimpinių žaidynių tvarkaraštį galite rasti ČIA.

Lengvoji atletika. Aušra Garunkšnytė (T12 klasė – maratonas). Starto laikas paaiškės vėliau.

Oficialų Paryžiaus paralimpinių žaidynių tvarkaraštį galite rasti ČIA.