2019 12 gruodžio

Paralimpinis maratonas lieka Tokijuje

2020 m. Tokijo paralimpinių žaidynių maratonas vyks Tokijuje. Tai pranešė Tarptautinis paralimpinis komitetas. Sprendimas priimtas po oro sąlygų analizės ir konsultacijų su para atletais per šį lapkritį Jungtiniuose Arabų Emyratuose vykusį 2019 m. pasaulio lengvosios atletikos čempionatą. Sprendimas aktualus ir Lietuvai, nes Tokijo žaidynių maratono rungtyje startuos Aušra Garunkšnytė, kuri pirmoji iš lietuvių iškovojo kelialapį į paralimpiadą.

Aušra Garunkšnytė (Parateam.lt nuotr.)

Abejonių dėl paralimpinio maratono varžybų vietos kilo po to, kai šį spalį nuspręsta iš Tokijo į Saporą perkelti 2020 m. olimpinių žaidynių maratono ir ilgų nuotolių sportinio ėjimo varžybas. Taip pasielgta dėl vasarą Tokijuje tvyrančio didelio karščio ir drėgmės, galinčių sukelti pavojų atletų sveikatai.

Tokijo paralimpinės žaidynės vyks mėnesiu vėliau nei olimpinės žaidynės, o maratono varžybos vyks rugsėjo 6 dieną. Įvertinęs situaciją, Tarptautinis paralimpinis komitetas nutarė neiškelti varžybų kitur.

Atletų sveikata ir gerovė visada buvo pagrindinis mūsų prioritetas, į kurį atsižvelgėme prieš priimdami galutinį sprendimą dėl Tokijo paralimpinių žaidynių maratono varžybų. Mums buvo gyvybiškai svarbu išanalizuoti visus duomenis ir pasikalbėti su pačiais sportininkais. Tarptautinio paralimpinio komiteto Medicinos komiteto išstudijuoti orų duomenys parodė, kad 2019 m. orai numatomu paralimpinių žaidynių periodu buvo kiek karštesni nei 2018 m., tačiau neperžengė saugių ribų.

Per pokalbius su sportininkais išgirdome labai aiškų norą – likti Tokijuje. Maratonas – paskutinės Tokijo paralimpinių žaidynių varžybos, o atletai tiki, kad pasirodymas miesto gatvėse yra tinkamas būdas padėkoti Tokijo gyventojams už neįtikėtiną paramą paralimpiniam judėjimui per pastaruosius septynerius metus“, – sakė Tarptautinio paralimpinio komiteto prezidentas Andrew Parsonsas.

Žinią, kad paralimpinis maratonas lieka Tokijuje, džiugiai palankiai ir A. Garunkšnytė. Lino Balsio auklėtinė  taps pirmąja Lietuvos maratonininke moterimi paralimpinių žaidynių istorijoje.

Kai išgirdau, kad svarstoma iškelti varžybas kitur, kiek nusiminiau, kad mes, maratonininkai, galime būti atskirti nuo viso kaimelio ir neturėsime galimybės pajusti tos ypatingos žaidynių dvasios. Bet, žinoma, sveikata yra svarbiau, todėl sprendimą tikrai reikėjo labai gerai apsvarstyti.

Šiaip su karščiu nelabai draugauju. Žinodama, kad laukia karšta diena, renkuosi bėgimą kuo anksčiau ryte, kad būčiau komforto zonoje ir jausčiausi gerai. Bet aš pasitikiu žaidynių organizatoriais, jų sprendimu. Jeigu jie nusprendė, kad viskas bus gerai, reiškia, taip ir bus“, – sakė A. Garunkšnytė.

A. Garunkšnytė paralimpiados maratono trasą išbandys dar prieš žaidynes – 2020 m. kovo 1 d. mūsų šalies sportininkė dalyvaus Tokijo maratone, kuris yra vienas didžiausių pasaulyje.

Aušra Garunkšnytė ir Linas Balsys

Atsižvelgiant į oro sąlygas, nutarta paankstinti Tokijo paralimpinių žaidynių para triatlono varžybų pradžią. Rugpjūčio 29-30 d. vyksiančios varžybos prasidės valanda anksčiau – 6.30 val. ryte. Priklausomai nuo negalios klasės, pirmieji startuos tie atletai, kuriuos labiausiai gali paveikti karštis.

Tokijo paralimpiados para triatlono varžybose pretenduoja dalyvauti Lietuvos atstovas Ernestas Česonis, siekiantis tapti pirmuoju mūsų šalies atstovu šioje paralimpinių žaidynių rungtyje.

Tokijo paralimpinės žaidynės vyks 2020 m. rugpjūčio 25 – rugsėjo 6 d.

Be A. Garunkšnytės, kelialapį į žaidynes jau turi Lietuvos golbolo rinktinė, kuri Tokijuje gins 2016 m. Rio de Žaneiro žaidynėse iškovotą paralimpinės čempionės titulą.