2020 13 lapkričio

Mindaugas Bilius: „Visi sportu užsiimantys žmonės su negalia yra nugalėtojai“

Delfi ir „Parateam Lietuva“ projekto „Įveik Save“ diskusijoje „Kelias iki medalio: kokia pergalės kaina?“ atsakymo į šį ir kitus klausimus ieškojo paralimpiniai čempionai Mindaugas Bilius, Genrik Pavliukianec ir olimpinė vicečempionė bei prizininkė Austra Skujytė.

„Aš manau, kad olimpiečio ir paralimpiečio pergalės kaina tokia pati didelė. Nes užnugaryje yra begalinis juodas darbas, kai tu sieki rezultato ir stengiesi viską padaryti, kad jį pasiektum.

Man su Mindaugu yra tekę būti vienoje treniruočių stovykloje, esame daug bendravę. Aš mačiau, kad, nepaisant to, ar tu turi negalią, ar esi sveikas, tu vis tiek turi perlipti kažkokius savo barjerus, įveikti savo kažkokias kliūtis. Manau, kad ir Mindaugo, ir mano kliūtys buvo labai didelės.

Tik skirtumas tas, kad Mindaugas dar turėjo perlipti per savo sveikatos kliūtis, ko nereikėjo man, sveikam žmogui. Man nebuvo kažkokia riba nubrėžta. O Mindaugui tai buvo ėjimas tarp rezultatų ir sveikatos, bandymas suderinti viską ir išvesti viską į didžiausias aukštumas ir didžiausią pasiekimą.

Aš labai gerbiu sportininkus su negalia už jų nusiteikimą ir ryžtą. Jie nori įveikti savo negalią, sportuoti ir siekti rezultatų“, – laidoje „Įveik Save“ sakė buvusi daugiakovininkė A. Skujytė.

M. Bilius mano, kad profesionalaus sportininko su negalia kasdienybė dažnai yra nematoma visuomenei.

„Žmonių su negalia sportas sparčiai profesionalėja, valstybės tam skiria didelį dėmesį. Rezultatai yra labai pakilę ir tikrai aukšti. Taip, daug kalbama apie konkurenciją, kitus dalykus. Bet aš manau, kad esmė ne čia.

Žmogui su negalia didelė pergalė yra vien išeiti į stadioną, į treniruotę. Pažiūrėkime, kokios yra daugiabučių laiptinės, kita infrastruktūra, kuri dažnai nepritaikyta negalią turintiems žmonėms. Todėl tie žmonės, kurie sugeba išeiti, jie jau yra laimėtojai. Visi, turintys negalią, bet užsiimantys sportu, man yra nugalėtojai“, – Delfi studijoje dėstė Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas M. Bilius.

Paralimpinis čempionas atskleidė, kad jam pačiam sugrįžti į visavertį gyvenimą padėjo būtent sportas.

„Varžybose tu kasmet sutinki savo varžovus ir aiškiai matai, kur patobulėjai. Tai suteikia didelę motyvaciją. Be to, didelę įtaką padarė ir sveikieji sportininkai. Pavyzdžiui, Austra Skujytė, kuriai aš jaučiu didžiausią pagarbą. Sportuodamas kartu su jais tu nesijauti kažkoks kitoks. Noriu, kad kuo daugiau žmonių su negalia Lietuvoje įsitrauktų į sportą ir patirtų tą jausmą“, – pasakojo M. Bilius.

Daugiau kaip du dešimtmečius sportui atidavęs buvęs golbolininkas G. Pavliukianecas sako, jog regėjimo negalią turintys sportininkai vis dar susiduria su kliūtimis, bet situacija gerėja.

„Aš manau, kad Lietuvoje visiems negalią turintiems sportininkams nėra lengva. Infrastruktūra dar nėra visiškai sutvarkyta. O neregiui sportuoti dar sudėtingiau. Tarkime, mūsų žaidimo – golbolo – įrankis yra kamuolys. Pavyzdžiui, jį pametus, tenka klausti trenerio, kur gi yra tas kamuolys.

Manau, ne tik išėjimas iš namų problematiškas, atsiranda ir daugiau iššūkių. Žinoma, pastaruoju metu finansavimas yra pagerėjęs. To prieš 15 ar 20 metų tikrai neturėjome“, – sako paralimpinis čempionas.

Žiūrėkite laidos „Įveik Save“ įrašą portale Delfi.lt : https://tinyurl.com/y6f65aa4