2022 11 gegužės

Maratonininkė Aušra Garunkšnytė po metų pertraukos grįžta į startą

Stresinis dubens kaulų lūžis, atšauktas startas Tokijo vasaros paralimpinėse žaidynėse, ilga fiziologinė ir psichologinė reabilitacija. Visa tai Aušra Garunkšnytė patyrė per vienerius metus, kuriuos buvo priversta praleisti už varžybų trasų ribų. Regėjimo negalią turinti Lietuvos paralimpinės rinktinės lengvaatletė jau šį savaitgalį grįš į startą, o tai įvyks Kopenhagos maratone Danijoje.

Aušra Garunkšnytė 2021 m. Lietuvos lengvosios atletikos čempionate (Donato Gribausko/LPAK nuotr.)

Paskutinį kartą Aušra Garunkšnytė varžymosi skonį juto 2021 m. birželio pabaigoje Palangoje, Lietuvos lengvosios atletikos čempionate, kur dar iškovojo bronzos medalį 10 000 metrų bėgime, konkuruodama su tokiomis maratono žvaigždėmis kaip Diana Lobačevskė, kitomis atletėmis.

Po šio starto organizmas pasiuntė Aušrai pirmuosius signalus, jog ne viskas yra tvarkoje. Situacija darėsi vis blogesnė, o stresinis dubens kaulų lūžis maratonininkei diagnozuotas rugpjūčio pradžioje, sugrįžus iš treniruočių stovyklos Italijoje, kur bėgikė dėl skausmų jau beveik negalėjo sportuoti.

„Pamatysite, aš sugrįšiu ir keršysiu“, – tada, išgirdusi diagnozę, užkirtusią kelią į Tokijo žaidynes, ašaras sunkiai tramdė Lietuvos paralimpinės rinktinės narė, kurios sezonas buvo baigtas.

„Iš tikro tai nekeršysiu, tiesiog pradedu viską iš naujo. Tą dieną, atsimenu, buvau labai pikta ir nusivylusi, nelaiminga. Žinoma, kad norėjosi keršyti visam pasauliui. O šiandien aš tiesiog noriu bėgti, mėgautis tuo ir siekti tikslo“, – prisiminusį metų senumo pokalbį šypsojosi Aušra.

Dabar, po juodžiausio laikotarpio sportinėje karjeroje praėjus beveik metams, Aušra sako, jog sunkiausia buvo atsistatyti fiziškai, nes traumos pasekmės ilgai neleido sportuoti visa jėga.

„Tikrai nenorėčiau šio etapo pakartoti. Gera šio reikalo pusė nebent ta, kad trauma ir tie metai parodė, kokia aš esu stipri. Supratau, kad aš tikrai darau tai, ką noriu daryti. Manau, kad kitas žmogus gal būtų ėmęs ir pasitraukęs, o aš labai norėjau sugrįžti ir netrukus tai padarysiu oficialiai“, – sakė bėgikė.

Aušra Garunkšnytė ir Jonas Žakaitis (Dano Sodaičio/LPAK nuotr.)

Kopenhagoje Aušra bėgs maratoną. Šios varžybos – puiki galimybė pasitikrinti, ar teisinga kryptimi dirba maratonininkė ir jos naujasis treneris Jonas Žakaitis.

„Kopenhagoje tikslas tiesiog prabėgti. Esu pakeitusi trenerį, keitėsi treniruočių specifiką. Reikia patikrinti, kaip veikia treniruočių planas, daryti išvadas ir dirbti toliau.

Kol kas jaučiuosi labai ramiai. Jaučiu pasitikėjimą savimi, nors kol kas labai nedrąsų. Treneris manimi tiki labiau nei aš pati. Man kol kas nesinori drąsiai kažką sakyti, nes metai praleisti be varžybų, jokių tarpinių startų nebuvo, todėl aš kol kas šiuo klausimu esu labai atsargi.

Esu prasta prognozuotoja, bet manau, jog Danijoje maratoną galiu nubėgti per 3 valandas 10 minučių. Vis tik tikslas nėra užfiksuoti kažkokį konkretų laiką“, – pasakojo Jono Žakaičio auklėtinė.

A. Garunkšnytė 2021 m. Lietuvos lengvosios atletikos čempionato prizininkė (Donato Gribausko/LPAK nuotr.)

Dar viena naujovė Aušros karjeroje – gidu vadinamas pagalbininkas, kuris, pagal paralimpinio sporto taisykles, gali padėti trasoje regėjimo negalią turinčiam sportininkui. Dabar Aušros gidas yra bėgikas Egidijus Adomkaitis, kuris talkins Aušrai sekmadienį trasoje Kopenhagos gatvėse.

„Treniruotėse esame bėgę kartu, bet kol kas nedaug, nes Egidijus irgi ruošiasi savo startams. Vakar kartu bėgome per treniruotę, jaučiausi gerai. Smagu, kad šalia yra žmogus, kuris padeda kontroliuoti viską“, – sugrįžimo į maratono trasą išvakarėse sakė Lietuvos paralimpinės rinktinės bėgikė.