2021 18 sausio

Lietuvos paraatletai baterijas įkraus Turkijoje

Lietuvą sukausčius šalčiams, šalies paralimpinės rinktinės lengvaatlečiai pasirengimą sezonui tęs Turkijoje. Pirmadienį į dešimties dienų treniruočių stovyklą išvyko penki paraatletai ir jų treneriai. Jie moderniame komplekse „Gloria Sports Arena“ rengsis vasarį įvyksiančiam pirmam sezono startui – Dubajaus „Grand Prix“ serijos varžybų etapui Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Sėkmingas pasirodymas šiose varžybose gali priartinti prie Tokijo paralimpinių žaidynių.

Prieš kelionę visiems delegacijos nariams atlikti viruso COVID-19 testai ir visi jie buvo neigiami. Ta pati procedūra komandos laukia vos atvykus į Turkiją. Sportininkai, jų treneriai dar bus testuojami prieš išvykimą namo ir jau grįžę į Lietuvą.

Turkijoje sezonui ruošis šie lengvaatlečiai: Kęstutis Skučas (vežimėlių lenktynės, diskas), Ramūnas Verbavičius (rutulys), Donatas Dundzys (rutulys, diskas), Oksana Dobrovolskaja (rutulys, diskas), Osvaldas Kucavičius (ietis).

Kelionės išvakarėse apie treniruočių stovyklą Turkijoje ir varžybas Jungtiniuose Arabų Emyratuose papasakojo vienas Lietuvos rinktinės lyderių Kęstutis Skučas. Kaunietis varžosi vežimėlių lenktynėse, kuriose yra iškovojęs 2018 m. Europos čempionato auksą ir sidabrą. Lengvaatletis dar mėto diską.

– Kęstuti, kaip nusiteikę prieš svarbaus sezono pradžią?

– Ši stovykla Turkijoje labai svarbi, į ją dedu daug vilčių ir esu nusiteikęs rimtai padirbėti. Kiek žinau, sąlygos ten labai geros, yra viskas, ko reikia profesionaliems sportininkams. Ten važiuoja atletai iš viso pasaulio. Namie, kaip žinia, orai nelepina pastaruoju metu. Manieže vis tiek ne tas darbas, ne ta specifika. Sakyčiau, norint rimtai pasirengti Dubajaus „Grand Prix“ etapui, ši stovykla – tikras išsigelbėjimas. Iki šiol stengiausi kiek įmanoma daugiau treniruotis lauke, nes manieže trasa trumpesnė nei stadione, todėl pasirengimas ne tas. Stengiausi treniruotis visokiu oru, nes temperatūra ne tiek svarbi. Bet pasnigus neliko jokių šansų dirbti lauke. Ši stovykla – pačiu laiku.  Kitas aspektas – smagu, kad pagaliau kažkur judam iš Lietuvos, ko jau seniai dėl pandemijos nebuvo. Tai svarbu psichologiškai. Tikiuosi, visiems viskas bus gerai, visiems viskas pasiseks ir nebus nesklandumų dėl sveikatos ar kitų dalykų. Vis tik manau, kad viskas turėtų būti gerai.

– Kokią reikšmę turės Dubajaus „Grand Prix“ etapas vasario pradžioje?

– Gana didelę reikšmę. Gerai pasirodžius Dubajuje, galima tikėtis net ir papildomą kelialapį į Tokijo žaidynes iškovoti Lietuvai. Tam reikia šių metų balandžio 1 d. pastarųjų dvejų metų pasaulio reitinge būti tarp šešių geriausių savo rungties sportininkų. Tai didintų galimybes. Varžybos Dubajuje – paskutinis startas prieš užsidarant šiam reitingui, toks paskutinis akcentas. Aš šiuo metu dar nesu pasiekęs šeštos vietos reitinge, nes rezultatai yra tikrai labai aukšti. Dubajuje planuoju startuoti vežimėlių lenktynių 100, 400 ir 1500 metrų distancijose. Pastarosios dvi, aišku, pagrindinės. Dėl disko dar nežinau. Žiūrėsiu, kaip seksis stovykloje Turkijoje. Manau, Dubajuje padarysiu viską, kas įmanoma.

– 2019 m. pasaulio čempionate Dubajuje vežimėlių lenktynių 1500 metrų distancijoje pagerinote asmeninį rekordą ir užėmėte aukštą šeštą vietą. Šis stadionas pranašauja sėkmę ir dabar?

– Rezultatas geras, šis stadionas man patinka. Yra toks niuansas, kad tame stadione dažnai pučia stiprūs vėjai. Esu ten startavęs prieš dvejus metus kovo pradžioje, tada buvo didelis vėjas. Važiavimas toks specifinis būna. Tai gali kažkiek kliudyti, bet aišku, aš tam ruošiuosi. Tai yra sezono pradžia ir iškart reikės rodyti aukštą rezultatą, net savo asmeninį gerinti, kad patektum į tą šešetą reitinge. Aišku, tai yra iššūkis, ypač sezono pradžioje.

– Kiek pasaulį apėmusi pandemija veikia sportininkus psichologiškai?

– Manau, kad visiems tas psichologinis aspektas svarbus. Tikriausiai visi apie tai mąstome, kyla visokių minčių. Nepasakyčiau, kad labai bijau. Gal taip yra dėl to, jog pažįstu savo organizmą. Žinoma, čia  negali nieko prognozuoti, nes susirgti gali bet kas. Kol kas į situaciją stengiuosi žiūrėti ramiai. Nespėlioju, tiesiog esu nusiteikęs dalyvauti ir tiek. Sakyčiau, gal praėjusių metų pavasarį daugiau to nerimo buvo. Aišku, kai matai, kad aplink tiek daug sergančių, kad žmonės miršta, tai yra baisus dalykas. Vis dėlto stengiuosi į viską žiūrėti ramiau.

Mindaugas Bilius, Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas:

„Varžybos Dubajuje svarbios keliais aspektais. Dalis sportininkų pretenduos į aukštas vietas, o tai gali padėti Lietuvai iškovoti daugiau kelialapių į Tokijo paralimpines žaidynes. Kitai daliai atletų tai – galimybė įvykdyti Europos čempionato normatyvus. Dar kitiems – galimybė pereiti klasifikaciją ir gauti leidimą startuoti oficialiose varžybose. Tikslai svarbūs, o jų siekti padės treniruočių stovykla Turkijoje. Galiu tik pasidžiaugti, kad galime deleguoti sportininkus į stovyklą Turkijoje, o už šią galimybę esame dėkingi pagrindiniams Lietuvos paralimpinio komiteto partneriams „Euloto“. Be jų šios galimybės tikrai neturėtume. Jau dabar matome, kad valstybės asignavimai sportininkus pasieks, ko gero, ne anksčiau nei balandžio mėnesį, o atranka į paralimpiadą baigsis birželį. Vis tik partnerių dėka turime šansą iškovoti Lietuvai daugiau vietų Tokijo žaidynėse.“

Dubajaus „Grand Prix“ etape dalyvaus devyni sportininkai: Kęstutis Skučas (vežimėlių lenktynės, diskas), Ramūnas Verbavičius (rutulys), Donatas Dundzys (rutulys, diskas), Oksana Dobrovolskaja (rutulys, diskas), Osvaldas Kucavičius (ietis), Ramunė Adomaitienė (diskas), Eugenijus Vaičaitis (rutulys, ietis), Andrius Skuja (rutulys, ietis), Ramūnas Rojus (rutulys, ietis).