Osvaldas Bareikis iš Italijoje vykusio Europos aklųjų ir silpnaregių dziudo čempionato grįžo su bronzos medaliu, kuris Lietuvos paralimpiečiui – pirmas Senojo žemyno pirmenybių apdovanojimas karjeroje. Algio Mečkovskio auklėtinis, prieš metus Tokijuje nuskynęs paralimpinę bronzą, mano, jog pernykštė pergalė jam padėjo peržengti ribą, iki šiol skyrusią jį nuo pasaulio dziudo elito.
28-erių lietuvis Sardinijos uostamiestyje Kaljaryje ant tatamio patiesė tris iš keturių savo varžovų, tai jam garantavo bronzos medalį svorio kategorijos iki 73 kilogramų varžybose.
Kovoje dėl bronzos O. Bareikis užtikrintai nugalėjo ispaną Sergio Ibanezą. Lietuvio pranašumas abejonių nekėlė – kovos pradžioje jis pelnė „Waza-Ari“ įvertinimą, netrukus varžovas gavo įspėjimą, o galiausiai O. Bareikis permetė ispaną, sulaukė „Ippon“ įvertinimo ir padėjo tašką dar nesibaigus kovos laikui.
„Atidaviau viską, ką galėjau. Žinoma, antroje kovoje su prancūzu galėjau galbūt geriau pasirodyti, patekti į didįjį finalą. Vis tik savo kovomis ir rezultatu esu patenkintas“, – turnyrą apibendrino O. Bareikis.
O. Bareikis ir jo treneris A. Mečkovskis džiaugiasi pirmuoju medaliu Senojo žemyno pirmenybėse, tačiau yra įsitikinę, jog apdovanojimo spalva galėjo būti kita. Kelią į finalą užkirto prancūzas Nathanas Petitas, kuris galiausiai pasipuošė sidabro medaliu, lemiamoje kovoje nusileidęs kartvelui Giorgiui Kaldaniui.
„Pirma kova su kartvelu buvo labai sunki, Osvaldas tiesiog neatsistatė antrai kovai su prancūzu, kuris yra augantis talentas. Bet tokie iškrito burtai, kurie lėmė du stiprius varžovus, o laiko tarp kovų buvo mažai. Visi varžovai buvo įveikiami. Tai parodo faktas, jog Europos čempionu tapo Sakartvelo sportininkas, kurį Osvaldas nugalėjo Tokijo žaidynių kovoje dėl paralimpinės bronzos“, – analizavo treneris A. Mečkovskis.
O. Bareikis ant tatamio tarptautinėse varžybose žengė po metų pertraukos. Šiais metais sportininko ir jo trenerio planus jaukė sveikatos problemos – pavasarį teko praleisti du „Grand Prix“ serijos startus Turkijoje ir Kazachstane. Pastarąjį kartą lietuvis tarptautinėje arenoje buvo kovojęs Tokijo žaidynėse.
„Ruošėmės su treneriu šioms varžyboms, bet vieną kartą sutrukdė kovidas, kitą kartą sustabdė trauma. Vis tik toms varžyboms buvo ruoštasi, todėl rezultatas Europos čempionate Italijoje manęs nestebina, tai buvo tik pasirengimo ir laiko klausimas“, – pasitikėjimą savimi demonstravo dziudo imtynininkas.
Pasak A. Mečkovskio, iškovoti Tokijo žaidynių ir Europos čempionato medaliai parodo, jog sportininkas pasiekė piką ir pateko į dziudo imtynių elitą, kur kovojama dėl aukščiausių vietų ir garbingiausių titulų.
„Osvaldas jau parodė savo rezultatą ir lygį Tokijuje, dabar jis yra elite, viršūnėje. Jeigu jis nebūtų laimėjęs medalio Europos čempionate Italijoje, tai man šiandien būtų tikrai labai liūdna.
Skrisdami lėktuvu skaičiavome, kad Osvaldas iki šiol net penkis kartus Europos čempionate liko penktas. Visą laiką penktas ir penktas… O dabar yra medalis. Pagaliau, džiugu. Dabar mes jau pakilome į viršų ir norime būti tame viršuje“, – savo auklėtinio progresą vertino A. Mečkovskis.
„Manau, kad Tokijo žaidynių medalis man suteikė daugiau drąsos. Galvoju, kad būtent tas paralimpinis medalis buvo ta ta psichologinė riba, kur supratau, jog galiu pasiekti daugiau“, – svarstė O. Bareikis.
Lapkritį O. Bareikio laukia pasaulio čempionatas Azerbaidžane. Planetos pirmenybėse sportininkai turi pradėti rinkti taškus kovoje dėl kelialapių į 2024 m. Paryžiaus vasaros paralimpines žaidynes.
Atrankos išvakarėse aklųjų ir silpnaregių dziudo imtynių sistemoje vyksta permainos – Tarptautinė aklųjų sporto federacija mažina klasių skaičių, jungia svorio kategorijas. Vyrų varžybose vietoje septynių svorio kategorijų lieka keturios. O. Bareikis džiaugiasi, kad jam kategorijos keisti nereikės.
„Svorio kategorijos keisti nereikės, tačiau planuojama, kad Paryžiuje bus mažiau dalyvių. Kiek kalbama tarp sportininkų ir trenerių, tai daug kas mano, jog į Paryžių patekti bus dar sunkiau“, – sakė O. Bareikis.
2024 m. Paryžiaus vasaros paralimpinės žaidynės O. Bareikiui būtų jau trečios karjeroje. A. Mečkovskio auklėtinis debiutinėse 2016 m. žaidynėse Rio de Žaneire užėmė penktą vietą, o 2021 m. Tokijo žaidynėse pasipuošė bronzos medaliu.