2023 20 lapkričio

Elitinėje paralimpiečių akademijoje – nuo mitybos iki vadybos

Dešimt paralimpinio sporto atletų įpusėjo tobulinimosi studijas Elitinėje paralimpiečių akademijoje – Lietuvos paralimpinio komiteto projekte. Jo tikslas – suteikti sportininkams žinių, kurias jie panaudos siekdami karjeros aukštumų. Antrą mokymų savaitgalį Vilniuje paraatletai iš patyrusių specialistų sužinojo daug naujo apie mitybą, traumų prevenciją, darbą su rėmėjais ir bendravimą su žiniasklaida.

Elitinė paralimpiečių akademija (Donato Gribausko-LPAK nuotr.)

Iš Šiaulių į mokymus Vilniuje atvykusi Lietuvos paralimpinės rinktinės šaulė Raimeda Bučinskytė džiaugėsi visomis dvi dienas vykusiomis paskaitomis, labiausiai jai įsiminė doc. dr. Sandrijos Čapkauskienės paskaita apie sportą ir mitybą. Čia daugiausiai buvo kalbama apie gliukozės vaidmenį ir kontrolę.

„Domiuosi sveika mityba, esu perskaičiusi ne vieną straipsnį ir knygą. Bet tie dalykai, kuriuos išgirdome apie gliukozės poveikį organizmui, man buvo nauji. Daug dalykų pakeisiu savo gyvenime. Iš tikro jau kitą rytą po paskaitos derinau maisto valgymo eiliškumą pagal tai, kaip sveikiau organizmui. Dar atidžiau rinksiuosi maisto produktus, jau laukia naujų mano mitybos ingredientų užsakymų. Išgirdau tikrai daug, ko nežinojau, nors ta sritimi domiuosi, buvo labai įdomu”, – pasakojo R. Bučinskytė.

Elitinė paralimpiečių akademija (Donato Gribausko-LPAK nuotr.)

Paskaitą apie mitybą pakeitė praktiniai užsiėmimai su sporto medicinos gydytoju Kęstučiu Linkumi „Impuls” sveikatingumo klube. K. Linkus, vykęs su Lietuvos paralimpine rinktine į 2021 m. Tokijo vasaros paralimpines žaidynes, paraatletams papasakojo, kaip išvengti disbalanso ir skausmo sporte. Teorinę dalį papildė ir praktiniai užsiėmimai, kurie akademijos dalyviams tapo gera vakarine treniruote.

Lietuvos paralimpinės rinktinės lengvaatletis Andrius Skuja išskyrė antros mokymų dienos paskaitą apie rėmėjų paiešką, santykio su jais užmezgimą, jo išlaikymą ir grąžą rėmėjams.

„Esu ne tik sportininkas, atstovauju žmonių su negalia sporto klubui „Šiaulietis“. Jau turime rėmėjų, o čia įgytos žinios, tikiu, padės darbuojantis su jais, stengsimės užmegzti naujų pažinčių. Manau, kad daugelis sportininkų iki šiol nelabai žinojo, kaip reikia ieškoti rėmėjų, kaip kreiptis į juos, galbūt kuklinosi, nežinojo, ką gali pasiūlyti mainais. Plačiau sužinojome ir apie sutelktinio finansavimo galimybes. Gavome praktinę užduotį, kuria įtvirtinome tai, ką išgirdome iš lektorių“, – sakė A. Skuja.

Elitinė paralimpiečių akademija (Donato Gribausko-LPAK nuotr.)

Mokymų savaitgalį paraatletai baigė susitikimu su TV3 televizijos sporto žinių vedėja Patricija Užiene, kuri sportininkams papasakojo apie tai, kaip veikia žiniasklaida, kaip ją sudominti, kas įdomu žurnalistams. Per praktinus pavyzdžius paraatletai mokėsi vengti bendravimo klaidų, sėmėsi teigiamų pavyzdžių.

„Bendravimas su žiniasklaida yra profesionalaus sportininko darbo dalis. Lietuvoje paralimpiniam sportui populiarėjant, bendravimo su žurnalistais praktikos jau turi nemažai paralimpinės rinktinės sportininkų, bet norėjome suteikti dar daugiau žinių, kad atletai patys išgirstų apie žiniasklaidos lūkesčius iš patyrusių šios srities profesionalų. Viskas tam, kad sportininkai sėkmingai skleistų žinią apie paralimpinį judėjimą ir jo tikslus“, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto komunikacijos vadovas Donatas Gribauskas.

Elitinė paralimpiečių akademija (Donato Gribausko-LPAK nuotr.)

Elitinės paralimpiečių akademijos dalyviams tai buvo antras mokymų savaitgalis. Sportininkų po Naujųjų laukia dar dvi mokymų dalys, o viską vainikuos akademijos absolventų diplomų įteikimai.

„Iš sportininkų girdime daugybę teigiamų atsiliepimų apie šį projektą. Matome, kad jis labai naudingas ir reikalingas. Projektas egzistuoja, nes jį finansuoja Lietuvos paralimpinio komiteto rėmėjai „Panorama“, jiems esame labai dėkingi už sportininkams suteiktą galimybę tobulėti. Tikimės, kad akademija, kurią palaiko ir Tarptautinis paralimpinis komitetas, ateityje turės ne vieną absolventų laidą“, – sakė projektą koordinuojanti Lietuvos paralimpinio komiteto generalinė sekretorė Asta Narmontė.

Pirmaisiais akademijos studentais tapo lengvaatlečiai Aušra Garunkšnytė, Oksana Dobrovolskaja, Andrius Skuja ir Ramūnas Rojus, šaulė Raimeda Bučinskytė, golbolininkas Nerijus Montvydas, snieglentininkas Rapolas Micevičius, plaukikai Edgaras Matakas ir Gabrielė Čepavičiūtė, triatlonininkas Ernestas Česonis.