2019 22 spalio

Egidijaus Valčiuko atsakymas į keistus žvilgsnius: pergalės, medaliai ir rekordai

Svarbu ne ūgis, o smūgis“. Populiarų posakį savo pavyzdžiu jau ne vienerius metus įrodinėja Egidijus Valčiukas. Lietuvos sporto aistruoliams E. Valčiukas prieš kelerius metus geriausiai buvo žinomas dėl jėgos trikovės varžybose skintų pergalių ir muštų rekordų. O dabar 133 cm ūgio atletas naujų tikslų siekia jau paralimpiniame sporte. Pirmas rimtas apdovanojimas iškovotas 2018 m. Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionate – bronzos medalis rutulio stūmime. Tačiau čia E. Valčiukas sustoti neketina ir taikosi į didžiausią sportinę svajonę – paralimpines žaidynes.

Egidijus Valčiukas (Parateam Lietuva nuotr.)

E. Valčiukas lapkritį su Lietuvos rinktine dalyvaus varbiausiose šių metų varžybose – pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionate. Dubajuje vyksiančiose planetos pirmenybėse sportininkai sieks savo šaliai iškovoti ne tik medalius, bet ir vietas 2020 m. Tokijo paralimpiadoje.

F41 klasėje besivaržantis E. Valčiukas šiais metais gerino asmeninius rekordus ir rutulio stūmime, ir ieties metime. Lietuvos sportininkai vasarą Lenkijoje vykusiose „Grand Prix“ serijos varžybose rutulį nustūmė 9 metrus 99 centimetrus ir daugiau kaip metru pagerino asmeninį rezultatą. Toliau nei bet kada iki šiol vasarą Birštone skriejo šaukėniškio mesta ietis – 30 metrų 81 centimetras.

Egidijus Valčiukas (Dano Sodaičio nuotr.)

Šių metų rezultatai rodo, kad progresas yra. Asmeniniai rekordai – geriausias to įrodymas. Pasaulio čempionate Dubajuje planuojame būti geriausiųjų aštuntuke. Šis pasaulio čempionatas Egidijui bus debiutinis. Pernai debiutinėse Europos pirmenybėse jis iškovojo bronzą. Tačiau nereikia norėti visko iš karto. Egidijaus galimybės didelės – jis dar gali kilti ir kilti“, – sako treneris Deimantas Jusys.

Sportas lydi nuo paauglystės

E. Valčiukas sportu susidomėjo dar būdamas mokykloje. Iš pradžių kilnojo svarsčius, treniruojamas Antano Griciaus. Sustiprėjęs, išbandė jėgos trikovę, kuri išgarsino šaukėniškį Lietuvoje ir pasaulyje.

Treneris mane pamatė, pasiūlė pasižiūrėti, kaip seksis. Pradėjau nuo svarsčių kilnojimo, dvejus metus atkilnojau, bet nesisekė. Tada sakau: „Bandom jėgos trikovę“. Pabandėme ir jau pirmosiose varžybose Baltarusijoje pasiekiau Lietuvos rekordą“, – atsimena E. Valčiukas.

Sportininkas įvairių amžiaus grupių Europos ir pasaulio jėgos trikovės čempionatuose iškovojo per 200 medalių, o rekordus gerino daugiau nei 80 kartų. Apie 30 rekordų nėra pagerinti ir šiandien.

Sėkmė jėgos trikovėje įkvėpė E. Valčiuką išmėginti jėgas paralimpinėse sporto šakose: sunkiojoje atletikoje (powerlifting – red.) ir lengvojoje atletikoje. Tačiau 2018 m. sportininkas apsisprendė: lengvoji atletika – arčiau širdies. Ir tai patvirtino bronzos medaliu Europos čempionate.

Nesitikėjau, treneris sakė, kad žiūrėsim, tikėsimės geriausių rezultatų. Nors geriausio rezultato neparodžiau, trūko 20-30 cm, bet pavyko laimėti bronzą“, – džiaugiasi E. Valčiukas.

Treniruotėse Šiaulių manieže – ir rimtas darbas, ir pokštai

E. Valčiukas treniruojasi Šiauliuose su specialistu Deimantu Jusiu, kuris 2018 m. pripažintas geriausiu Lietuvos neįgaliųjų sporto treneriu. E. Valčiukas pasakoja, kad treniruotėse būna visko – ir griežtesnių žodžių, ir pajuokavimų. O pasijuokti Egidijus nebijo net ir iš savo nedidelio ūgio.

Mūsų manieže Šiauliuose yra praėjimas, kur iš pradžių turi atsižymėti su kortele ir tik tada praleidžia – visai kaip geležinkelio stotyse užsienyje. Andrius Skuja (lengvaatletis – red.) su kažkuo užsikalbėjo ir užstojo kelią. Egidijus priėjo, jo marškinėlius vos pasiekia, tai už šortų tampo ir sako: „Pasitrauk, ar nematai, kad vyrai vaikšto?“, – juokiasi D. Jusys.

E. Valčiukas ir A. Skuja (Parateam Lietuva nuotr.)

A. Skujos ūgis – 2 metrai 3 centimetrai. E. Valčiukas žemesnis 70 centimetrų. Tačiau kartu Šiaulių manieže besitreniruojantys bičiuliai gio skirtumų nesureikšmina. Priešingai – jie labai gerai sutaria, daug bendrauja ir dažnai vienas pas kitą pasisvečiuoja. Net ir savo duetui turi pravardę.

Su Andriumi esame broliai arba „A komanda“. Mes atėjom sportuoti vienu metu, nuo pirmos treniruotės susibendravom, palaikom gerus ryšius ir už treniruočių ribų“, – šypsosi E. Valčiukas.

Laužo stereotipus apie mažaūgius

E. Valčiukas neslepia, kad dėl nedidelio ūgio sulaukdavo patyčių ir užgauliojimų mokykloje, gatvėje. Tačiau, laikui bėgant, sportiniais rezultatais ir draugišku charakteriu nutildė piktus liežuvius. Nors retkarčiais kreivų žvilgsnių dar sulaukia, bet jau seniai nebekreipia į juos dėmesio.

Įpratau. Tiesiog Nebeįdomu“, – nedaugžodžiauja E. Valčiukas ir sako nematantis reikalo galvoti apie tai, kas visiškai nesvarbu ir ko pakeisti neįmanoma. Be to, nedidelis ūgis gyvenime nė kiek netrukdo.

Geriausias įrodymas – 20 hektarų ūkis Šaukėnuose. Čia Egidijus šeimininkauja su artimaisiais.

Sportininkas turi visą ūkininkui reikalingą techniką – traktorių, kurį pats vairuoja, priekabų, kultivatorių, plūgų, purkštuvą. Ir visus žemės ūkio darbus daro pats – aria, sėja, kulia.

Visiems įdomus klausimas, o koks gi mano traktorius. Normalus, kaip ir visų žmonių“, – juokiasi jis.

E. Valčiukas neabejoja, kad sunkus darbas ūkyje padėjo pagrindus fiziniam pasirengimui ir padėjo jam apsispręsti žengti sportininko keliu.

Mano visas gyvenimas buvo ūkyje. Gal ir tai turėjo įtakos, nes dirbdamas sustiprėjau. Kažkur nuo dvylikos metų ten pradėjau sukiotis, padėti ir kartu pradėjau stiprėti“, – pasakoja atletas.

Lietuvos rinktinės sportininkas pastebi, kad keičiasi ir visuomenės požiūris į negalią turinčius žmones.

Žmonės keičiasi ir labiau įvertina neįgaliuosius. Anksčiau, jeigu veždavo vaiką su vežimėliu, kas nors vis badydavo pirštais. Dabar pastebiu, kad to mažiau. Nors aišku, dar vis yra“, – sako E. Valčiukas.

Šiauliuose – tikra įžymybė

E. Valčiukas spėja sportą derinti ne tik su darbu ūkyje, bet ir su studijomis. Jis Šiaulių universitete studijuoja Kūno kultūros ir sporto pedegogiką. Nors galybė veiklų atima beveik visą laiką, tačiau vaikinas stengiasi pabūti su draugais – nueiti į kiną, pažaisti boulingą.

Vaikinas neslepia, kad dėmesio sulaukia išties nemažai, o kartais kelionė Šiaulių gatvėmis pėsčiomis užtrunka dvigubai ilgiau nei įprastai, nes norinčių pabendrauti netrūksta.

Šiauliuose visi sveikinasi, daug kur pažįsta. Ne kiekvienas, bet kas antras, kas trečias tai tikrai“, – plačiai nusišypsodamas pokalbį baigia lengvaatletis.

E. Valčiukas dalyvauja LRT projekte „Ypatingas būrys” (Parateam Lietuva nuotr.)

E. Valčiukas su Lietuvos rinktine 2019 m. pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionate Dubajuje startuos lapkričio 7-15 d.