Edgaras Matakas bilieto į 2020 m. Tokijo paralimpines žaidynes sieks treniruojamas Ramūno Leono. To paties specialisto, kuris regėjimo negalią turintį plaukiką atvedė į debiutinę 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpiadą. Itin svarbaus sezono pradžioje permainas išgyvenęs 21-erių E. Matakas neabejoja, kad paralimpiniame Tokijuje jis plauks. Esą klausimai kiti: kokį greitį jam pavyks išvystyti ir dėl kokių pozicijų pakovoti Japonijos sostinės baseine.
Po trejų metų – sugrįžimas pas pirmą trenerį
„Treneris baseine taip paspaudžia, kad grįžus nebesinori nieko, tik miegoti“, – juokiasi E. Matakas.
E. Matako ir R. Leono keliai vėl susikirto šių metų sausio mėnesį, kai darbą su Lietuvos neįgaliųjų plaukimo lyderiu dėl asmeninių priežasčių baigė kitas specialistas Paulius Stankevičius.
Iškilus klausimui, kas perims darbą su E. Mataku, pirmas pasirinkimas buvo būtent R. Leonas, kuris plaukiką treniravo nuo 2012 m. iki 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpinių žaidynių.
„Džiaugiuosi, kad treneris sutiko dirbti ir paruošti mane Tokijui. Galima sakyti, kad tai senas naujas treneris, nes pažįstamas. Iš pradžių buvo šiek tiek nežinios, kaip čia bus toliau, bet dabar viskas yra gerai. Nesakyčiau, kad man tai kažkoks didelis sukrėtimas. Gerai dirbame, gerai sutariame, viskas liuks. Geras klimatas treniruotėse. Taip ir turi būti“, – ape naują etapą pasakoja plaukikas.
Įprasta Lietuvos paralimpiečio diena prasideda 6.30 val. ryte. Pusryčiai, treniruotė, pietūs, paskaitos Lietuvos sporto universitete, poilsis. Ir taip šešias dienas per savaitę, išskyrus sekmadienį.
E. Matakas baseine kasdien nuplaukia 4-5 kilometrus. Bet tai dar ne viskas. Kelis kartus per savaitę plaukikas lieja prakaitą fizinio rengimo trenerio Gyčio Garbačiausko pratybose.
„Šiek tiek pasikeitė treniruočių specifika. Aš esu sprinteris, todėl viskas daugiau orientuota į greitį, į greičio ištvermę, jėgos greitumą ir panašiai“, – apie permainas treniruočių procese pasakoja atletas.
E. Matakas sako, kad R. Leonas – reiklus treneris – toks, koks ir turėtų būti. Tačiau plaukikas mano, kad ir pats turi būti reiklus savo treneriui. Esą tik tuomet bus pasiektas maksimalus rezultatas.
„Man patinka, kad treneris iš manęs reikalauja daug. Jis žino, kad aš galiu tai padaryti. Jis reikalauja to, kas galbūt man pačiam atrodo per sunku. Treniruotės išties sunkios. Treneris griežtas, jis manęs nepaleidžia, neleidžia nesąmonių daryti. Viską paaiškina, pasako, kodėl reikia daryti taip ar kitaip.
Turiu tokį požiūrį, kad kiek iš manęs reikalauja treneris, tiek ir aš iš jo reikalauju. Taip pasiekiami geri rezultatai. Noriu aiškumo, kad treniruotės būtų sunkios, kad spaustų siekti daugiau, kad mano rezultatai būtų analizuojami ir taip toliau“, – dėsto atletas, pats studijuojantis treniravimo sistemas.
Padeda sporto psichologai
E. Matakas sausį startavo pirmose sezono varžybose Minske, kur, nepaisant apsinuodijimo maistu, 50 m laisvu stiliumi rungtyje pademonstravo geresnį laiką nei praėjusiais metais – 27,11 sek. Tai – geriausias šio sezono rezultatas pasaulyje.
Tačiau kaunietis džiūgauti neskuba ir sako galintis plaukti greičiau. Kaip 2017 m., kai treniruojamas Ditos Kareckienės ir Pauliaus Stankevičiaus, gerino asmeninius rekordus ir tapo pasaulio neįgaliųjų čempionu Meksikoje vykusiose pirmenybėse.
E. Matakas neslepia: 2018–2019 m. sezonus nori užmiršti, nes Europos ir pasaulio čempionatuose buvo tik savo paties šešėlis. Plaukikas įsitikinęs, kad tai įvyko dėl psichologinių bėdų.
„Tai dveji patys juodžiausi metai. Psichologiškai labai sunku, kai tu laimi pasaulio čempionatą, o po metų Europos čempionate nieko neiškovoji. Tas pats pasikartojo dar po metų pasaulio čempionate. Atrodė, kad nesijaudinu, ruošiausi, bet galiausiai tiesiog sudegiau paprastuose dalykuose.
Supratau, kad visus šiuos sunkumus sukuria psichologija. Mano kūnas yra ištreniruotas ir paruoštas varžyboms. Problemos būdavo psichologinės.
Dabar dirbu su psichologais, kad tai nesikartotų. Stengiuosi pamiršti visokias negandas, sunkumus, versti naują lapą ir į viską žvelgti kuo šviesiau“, – atskleidžia sportininkas.
Dėl kelialapio į Tokiją – ramus
Nors plaukikai dėl vietų Tokijo paralimpinėse žaidynėse kovos iki vasaros, bet E. Matakas jaučiasi dėl bilieto ramus. Lietuvos atstovas neabejoja į Tokiją pateksiantis per pasaulio reitingą.
S11 klasėje besivaržantis plaukikas šios klasės 50 m. laisvu stiliumi rungties reitinge turi užimti bent 11 vietą.
„Esu ramus. Žinau, kokio rezultato reikia. Aš jį turiu ir viskas gerai. Reitingas dar bus atidarytas iki Europos čempionato gegužę. Iki to laiko dar nusimato reitinginės varžybos Anglijoje, kur galėsiu gerinti pozicijas. Nėra jokio streso. Dirbu savo darbą ir žinau, ko noriu“, – dėsto E. Matakas.
E. Matakas neturi abejonių dėl pagrindinės savo rungties. Be to, kaunietis tikisi, kad jam pavyks įvykdyti paralimpinį normatyvą ir 100 m krūtine rungtyje, kuri plaukikui yra nauja.
„Pradėjau plaukti krūtine, nes man tiesiog trūko rungčių. Plaukti tik 50 m krūtine galima, bet reikia dar papildomai kažko. Esu jaunas, galiu daugiau patempti. Su treneriu pažiūrėjome, kad krūtine plaukti sekasi visai gerai. Tai ko dėl gi ne“, – apie naujoves pasakoja E. Matakas.
E. Matakas plaukimą krūtine išbandė ir varžybose. Tiesa, kol kas trumpesnėje 50 m. distancijoje. Sausį Minske kaunietis net 4 sekundėmis pagerino Lietuvos rekordą – 35,98 sek.
E. Matako repertuare lieka ir 50 m plaukimas peteliške, o dvigubai ilgesnės distancijos atsisakyta.
Artimiausias E. Matako startas – kovo mėnesį Lietuvos čempionate Elektrėnuose.